Kontakt Lens

Randevu Hattı

0312 316 43 43

Bize Yazın

info@ankasugoz.com

Kontakt Lens

Kontakt Lens

Kontakt lens, kornea ve sklera gibi gözün dış yüzeyi üzerine yerleştirilebilen, kırma kusurlarını düzeltme veya tedavi edici amaçlarla kullanılabilen protezlerdir.
Kontakt lens tipleri nelerdir?
Kontakt lensleri yapılarına göre kabaca yumuşak  ve sert lensler  olarak kategorize edebiliriz. Sert lensler keratokonus hastalığında görme azlığının artıtrılması amacı ile kullanılan lenslerdir. Hazır olarak satılmazlar, muayene sonrası sipariş üzerine üretilirler.  Yumuşak lensler en sık kullanılan lens çeşidi olup,  miyop hipermetrop ve astigmat gibi yaygın göz bozukluklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Muayene sonrası numaralar ve ölçüleri belirlendikten sonra reçete ile direkt satın alınabilen lenslerdir.

Kontakt lensler hangi amaçlarla kullanılırlar?
1. En sık kullanım amacı kırma kusurlarının düzeltilmesidir. Bu amaçla kullanımları gözlük kullanımına ve kırma kusurlarının cerrahi yöntemlerle ve lazerle giderilmesine bir alternatif oluşturmaktadır.
Kontakt lensle düzeltme sağlanabilen kırma kusurları; Miyopi (Gözün kırma gücünün normalden fazla olması), Hipermetropi ( Gözün kırma gücünün normalden az olması), Astigmatizma ( Gözün kırma gücünün farklı kadranlarda eşitsizlik göstermesi), Presbiopi (Yaşla yakın görme gücünün kaybedilmesi) ‘dir.   
Ayrıca Afaki ismi verilen, katarakt ya da travma gibi nedenlerle lens organlarını kaybetmiş ama cerrahi yolla göz içi lensi yerleştirilememiş özellikle bebek yaştaki hastaların görmelerini sağlamak amacıyla da kontakt lenslerden yararlanılır.
Bir başka kullanım alanı Anizometropidir. Bu, her iki gözün kırma kusurları arasında önemli farklılık demektir. İki gözü arasında 2 dioptriden daha fazla farklı kırma kusuru olan hastalarda gözlük kullanımı çok sorunlu ya da imkansızdır. Bu hastalar kontak lensi rahatlıkla kullanabilir. 

2. Kozmetik kullanım: Göz rengini değiştirmek ya da iris tabakası olmayan hastalarda estetik görünüm sağlamak amacıyla kullanılırlar.

3. Tedavi edici kontakt lens kullanımı: Birçok göz yüzeyi hastalığında, iyileşme döneminin hızlandırılması amacıyla kontakt lensler kullanılır.

Piyasadaki önder markaların geniş deneme setleri bulunmakta ve kontak lens muayenesi, deneme lens muayenesi kliniğimizde yapılmaktadır. 
İlk kez lens kullanacak kişilerin deneme lens muayenesi olmasını önermekteyiz...
Detaylı bilgi ve randevu için WHATSAPP hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.


Yorumlar (0)

Whatsapp
Tıkla Ara