Randevu Hattı

0312 316 43 43

Bize Yazın

info@ankasugoz.com

Katarakt

Katarakt

Katarakt, gözümüzün içinde ki doğuştan var olan merceğin şeffaflığını yitirerek saydamlaşması durumudur. Doğal merceğimiz matlaştıkça buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi görürüz. Katarakt, dünya genelinde yaşlanmaya bağlı olarak oluşan görme bozukluklarının başında gelmektedir.  Kataraktın hem bir hastalık hem de yaşlanmamızın doğal bir sonucu olduğunu söylememiz doğru olacaktır.

Katarakt Belirtileri Nelerdir? Kimlerde Katarakt Olur?

·        Görme seviyesinde azalma, okuma zorluğu

·        Çift görme Şekilsiz veya bulanık görme

·        Işık saçılması ve ışığa karşı hassasiyet

·       Kontak lens veya gözlük numaralarının sık değişmesi,

·        Gece görüşünde bozulma

·        Göz yorgunluğu ve baş ağrısı

Katarakt genellikle atmışlı yaşlardan itibaren oluşmaya başlasa da çok daha erken yaşlarda hatta bebeklik çağında bile gözlenebilmektedir. Göze gelen fiziksel darbeler sonucu yaşanan göz travmaları, Üveit gibi göz hastalıkları, Genetik faktörler, Şeker hastalarında uzun süre kortizon kullanan hastalarda erkenden de katarakt görülebilir.


Kataraktın Tedavisi Nedir? 

Katarakt tedavisi için tek kalıcı yöntem katarakt ameliyatıdır. İlaç, gözlük kullanımı, göz damlası ile katarakt tedavi edilemez. Katarakt ameliyatının başarısında hekimin tecrübesi kadar, kullanılan teknolojiler, sarf malzemeleri, merceğin kalitesi ve ameliyathanenin güvenliği çok önemlidir.

Katarakt ameliyatı günümüzde en yaygın ve gelişmiş yöntem olan Fakoemülsifikasyon (FAKO) yöntemi ile yapılmaktadır. Bu yöntem halk arasında ‘dikişsiz katarakt ameliyatı’ olarak bilinir. Uygulanan cerrahi de şeffaflığını yitirmiş doğal mercek (lens) alınarak yerine yapay lens yerleştirilir. Cerrahi sırasında koyulacak olan lens, işlevlerine göre çeşitlilik göstermektedir. Göz içi lensler, tek odaklı, çift odaklı ve üç odaklı olarak üçe ayrılırlar. Üç odaklı yani trifokal lens (akıllı lens) kullanımı sonucunda hastalar tedavi sonucunda gözlük kullanmak zorunda kalmazlar.(Detaylı bilgi için akıllı lens bölümümüzü okuyabilirsiniz)

Katarakt cerrahisi öncesi gözünüze hangi lensin uygun olduğunu anlamak için hastalarımız, merkezimizde detaylı muayenenin yanı sıra topografi (kornea haritası) ve görme merkezinin tomografisi (OCT)  ve optik biometri gibi detaylı tetkiklerle değerlendirilmektedir. Hastamıza gözüne uygun olan lens çeşitleri anlatılır uygun lensi seçmesine yardımcı olunur.

Katarakt ameliyatı, ağrısız bir şekilde lokal anestezi yöntemi ile yapılmakta olup yaklaşık 3-4 dakika sürmektedir. Ameliyattan önce damla anestezi yöntemiyle gözün uyuşturulması sağlanır. Hasta herhangi bir acı hissetmemektedir. Hastaların, operasyon sonrasında hastanede kalmasına gerek yoktur. Hastalar aynı gün evlerine dönebilirler.

Katarakt Cerrahisi Tecrübemiz

Merkezimizde 70.000’ in üzerinde katarakt operasyonu  gerçekleştirilmiştir. Merkezimiz, Ankara’nın en çok katarakt cerrahisi yapan merkezlerinden biridir. Kullanılan lensler, dünya markaları  (alcon, zeiss, tecnis, trinova ) liderleridir. Merkezimizde katarakt operasyonları, 20 yıllık vaka deneyimi ve tecrübesi ile başhekimimiz Op.Dr. ALİ SUVEREN tarafından yapılmaktadır.

Yorumlar (0)Whatsapp
Tıkla Ara