Katarakt

Randevu Hattı

0312 316 43 43

Bize Yazın

info@ankasugoz.com

Katarakt

Katarakt

Katarakt nedir?
 Katarakt gözümüzdeki doğuştan itibaren bulunan lensin saydamlığını kaybederek bulutlanmasıdır. Gözümüzün içindeki lens kristal proteinler oluşmakta ve normalde esnek ve saydam yapıdadır. Yaş ilerledikçe lens içeriğindeki proteinler bozulur, esnekliğini kaybeder ve sisli hale gelir.
Katarağı olan hastalar genelde kirli bir pencereden veya buzlu camdan bakıyor gibi hisseder. Katarakt zamanla ilerledikçe görme daha da azalır ve hastalar günlük faaliyetlerini yapamaz hale gelir.

Katarakt tipleri nelerdir?
Birçok katarakt çeşidi bulunmaktadır. Başlıcalarını sıralayacak olursak
     Yaşa bağlı katarakt; En sık görülen katarakt çeşididir. Yazımızın devamında detaylıca açıklanmaktadır.
     Pediyatrik katarakt; bebek ve çocuklarda görülen katarakt çeşididir. Bebekler katarakt ile doğabilir veya belli bir süre sonrasında da gelişebilir. Pediyatrik kataraktlar genelde aileseldir ancak sonradan yaralanmalar veya metabolik hastalıkla gibi başka sebeplere bağlıda gelişebilir. Pediyatrik kataraktlar göz tembelliği riski nedeni ile en kısa sürede tedavi edilmelidir. Doğumdan sonra göz kontrolleri bu açıdan önemlidir.
     Travmatik katarakt; Göz yaralanmalarında sonra gelişen katarakt çeşididir. Bu tür katarağın tedavisi gözün düğer yapılarının da hasar almış olma ihtimalinden dolayı daha zordur ve tecrübeli ellerde tedavi edilmeleri gerekir.


Yaşa bağlı Katarağın çeşitleri nelerdir?
Birçok yaşa bağlı katarakt çeşidi bulunmaktadır. İsimleri genellikle lensin neresinde geliştiklerini göstermektedir. Bu katarakt çeşitlerinden yalnızca biri görülebileceği bibi birkaçı beraber de görülebilir. En sık görülen üç çeşidi şunlardır.
    Nükleer katarakt; lensin merkezinde gelişen katarakt çeşididir. Genellikle miyopiye sebep olur. Hastaların miyop numarası katarakt ilerledikçe yükselir ve yakını daha iyi görmeye başlarlar. Ancak uzak görme bu oranda giderek bozulur. Tedavi edilmediğinde katarakt daha da ilerler ve görme tamamen düşer.
    Kortikal katarakt; Lensin kenarlarında başlayan katarakt çeşididir. Başlangıçta hasta hiçbir şey hissetmez. Damlalı muayene ile daha detaylı görülebilir. Zamanla kenarlardan merkeze ilerler ve görmede azalmaya sebep olur.
    Arka Kapsüler Katarakt; Lensin arka (retinaya yakın taraf) yüzeyinde gelişen katarakt çeşididir. Nispeten daha genç yaşlarda görülür. Arka yüzeyin kenarlarında iken çok şikâyete sebep olmazlar, muayenede genellikle fark edilirler. Lensin ortasına doğru ilerleme yaptıkça Işıktan rahatsız olma ve bulanık görmeye sebep olur. Uzun süreli kortizon kullanımı genellikle bu çeşit katarağa sebep olur.

Katarakt genelde Hangi yaşta başlar?
Gözümüzün içindeki lenste değişiklikler 40 yaşından itibaren başlar. Katarakt gelişimi kişiden kişiye değişmekle birlikte 60 yaşından itibaren artar ve şikâyetler başlar.

Kataraktın belirtileri nelerdir?
    * Bulutlu, puslu, sisli görme
    * Renklerde soluklaşma
    * Güneş ışığı, araba farı veya aydınlatma ışıklarına karşı hassasiyet
    * Işıkların etrafında parlama, dağılma veya halkalar görme
    * Gece görmede zorluk
    * Gözlük numarasında değişme, miyopi numarasının artması
    * Okumak için daha fazla ışığa ihtiyaç duyma, nadiren çift veya gölgeli görme

Katarakt Ağrı yapar mı?
Katarakt ağrılı bir rahatsızlık değildir, ancak ışık hassasiyeti yapabilir.

Katarağa ne sebep olur?
Katarakt yaşlanmanın doğal bir sonucudur ancak bazı genetik ve çevresel faktörler gelişimini hızlandırabilir veya geciktirebilir.

Katarakt risk faktörleri nelerdir?
Çevresel risk faktörleri, medikal risk faktörleri ve genetik risk faktörleri olarak üç gruba ayrılabilir.                                                  
    Çevresel risk faktörleri olarak hava kirliliği, sigara kullanımı, alkol kullanımı, endüstriyel kimyasallar, böcek ilaçları, uzun süreli güneş ışığına maruziyet ve radyoterapi sayılabilir.
    Medikal risk faktörleri olarak, şeker hastalığı veya yüksek kan şekeri düzeyi, göz ameliyatı geçirmiş olmak, kortizon kullanımı ve tavuk karası veya üveit gibi göz hastalığı bulunmak sayılabilir.

Katarakt gelişimi önlenebilir mi?
Katarakt yaşlanma sürecinin bir parçasıdır ancak sigara kullanmamak, güneş gözlüğü kullanmak ve düzenli göz kontrolü olmak gelişim sürecini yavaşlatabilmektedir.

Katarakt teşhisi nasıl koyulur?
Katarakt teşhisini göz hekiminiz, biyomikroskop ile detaylı göz muayeneniz, tıbbi hikayeniz ve görme düzeyinizi değerlendirerek koymaktadır.

Katarakt nasıl tedavi edilir?
 Kataraktın tek tedavi yöntemi cerrahidir. İlaç ya da gözlük ile tedavisi mümkün değildir. Göz arkanızda, retina ve görme sinirinizde herhangi bir probleminiz yok ise ameliyat sonrası eski görmenize kavuşabilirsiniz.
Merkezimizde ameliyat öncesi, lazer biyometri ile göz içine yerleştirilecek lensin ölçüleri hatasız olarak belirlenmektedir. Ayrıca göz dibi hastalıkları yönünden OCT göz tomografisi çekilmektedir. Sonrasında Hastamıza gözüne uygun olan lens çeşitleri anlatılır ve uygun lensi seçmesine yardımcı olunur.
Katarakt ameliyatı uyutulmadan damla anestezisi ile iğnesiz şekilde uyuşturularak yapılır. Hasta ağrı sızı hissetmez. Ameliyat sırasında saydamlığını kaybetmiş göz içi merceğiniz fakoemülsifikasyon (FAKO) yöntemi ile temizlenerek yerine yapay göz içi merceği kalcı olarak yerleştirilir. Bu yöntem dikişsiz katarakt ameliyatı olarak da bilinmektedir. İşlem yaklaşık 5 dakika kadar sürmektedir.
Göz içine takılan yapay göz içi merceklerinin birkaç çeşidi bulunmaktadır.
    -Düz mercekler takıldığında sadece uzak görme net olmakta yakını görmek için gözlük kullanmak gerekmektedir.

    -Yüksek astigmatı olan kişilere torik lensler takılarak astigmat kusuru kalıcı olarak düzeltilebilmektedir.

    -Akıllı lensler takıldığında (iki odaklı veya üç odaklı mercekler) uzak ve yakını gözlüksüz olarak görmek mümkün olmaktadır.


Katarakt ameliyatı 2023 fiyatı nedir?
Katarakt ameliyatının fiyatını belirleyen asıl unsur gözünüze takılacak olan lensin tipi ve markasıdır. Birden çok lens çeşidi olduğundan net bir fiyat vermek imkansızdır. Tam maliyet, doktorunuz detaylı muayene sonrası lensler hakkında sizi bilgilendirdikten sonra ve takılacak merceğin türüne  (düz, bifokal, trifokal, torik gibi) kararınızı verildikten sonra belli olacaktır. Randevu ve detaylı bilgi almak için whatsapp hattımızdan başvurabilirsiniz.


Diyabet hastaları ve tansiyon hastaları ameliyat olabilirimi?
Diyabeti (Şeker hastalığı) ve hipertansiyonu olan hastalar güvenle katarakt ameliyatı olabilir. Şeker hastalarının göz arkası detaylı muayene olmaları göz arkasında başka problemlerin olmadığından (göz arkası ödemi, kanaması gibi) emin olunması gerekmektedir. Hipertansiyon hastalarının tansiyon ilaçlarını sabah alıp gelmeleri daha uygundur. Ameliyat öncesi tansiyon düzeyleri normal ise güvenle ameliyat olabilirler. 

Kan sulandırıcı kullanıyorum, ameliyat olabilir miyim?
Katarakt ameliyatı sırasında herhangi bir damara hasar verilmediğinden kan sulandırıcınızı kesmeden ameliyat olabilirsiniz.


Katarakt ameliyatı güvenli midir?

Katarakt ameliyatı tüm dünyada en çok yapılan ameliyatlardan birisidir. Büyük oranda güvenlidir. Nadiren de olsa enfeksiyon veya retina dekolmanı gelişebilmektedir. Altta yatan diğer göz rahatsızlıkları bu riskleri bir miktar artırabilmektedir. Bu riskler hakkında doktorunuz muayeneniz sonrasında detaylı bilgi vermektedir.


Ameliyat sonrası süreç nasıl olmaktadır?

Ameliyat sonrası hemşireniz tarafından detaylı bilgilendirme yapılmaktadır. Göz damlaları reçete edilmekte ve ameliyat sonrası başlanması gerekmektedir. Ameliyattan bir gün sonra bir hafta ve en son bir ay sonra kontrole gelmeniz gerekmektedir. Damlalarınızı 1 ay boyunca kullanmanız gerekmektedir.
Gözünüz eve gidene kadar kapalı kalmakta eve gittiğinizde gözünüzü açıp damla tedavinize başlayabilirsiniz. Damlaları damlatırken üst kapağa dokunmadan sadece alt kapağı göze baskı uygulamadan hafifçe çekip bir damla olarak damlatmanız yeterlidir. Geceleri damla için kalkmanıza gerek yoktur. Sabah uyandıktan sonra başlayıp gece yatana kadarki sürede damlalarınız damlatmanız yeterlidir.
Ameliyat sonrası bulanık görmeniz normaldir. Görmeniz katarağınızın sertliğine ve evresine göre 1 ila 3 gün içinde netleşecektir.


Katarakt Cerrahisi Tecrübemiz
Merkezimizde 70.000’ in üzerinde katarakt operasyonu gerçekleştirilmiştir. Merkezimiz, Ankara’nın en çok katarakt cerrahisi yapan merkezlerinden biridir. Kullanılan lensler, dünya markaları olan lenslerdir. (alcon, zeiss, tecnis, trinova bu alanda lider markalardır.) Merkezimizde katarakt operasyonları, 20 yıllık vaka deneyimi ve tecrübesi ile başhekimimiz Op.Dr. ALİ SUVEREN tarafından yapılmaktadır.

 

Yorumlar (8)

2023-10-24 16:24:51

Burhan Guzel

Her iki gözümde de katarakt problemi vardı ali beye muayene olduk ve aynı gün operasyon oldum herşey güzeldi teşekkür ediyorum

2023-09-27 09:58:44

Cihat Kapucu

Geçen sene Ağustos ayinda sağ gözümden katarat oldum 22.09.2023 de de sol gözümden oldum op.dr Ali suveren ve ekibine tesekkurler

2023-09-05 13:06:58

Abdullah Cıbır

Annem iki gozdende ileri derece katarak vardı doktor Faruk bey ve Ali Bey'in yaptığı operasyon sonucu görmeleri çok iyi teşekkür ederim

2023-09-05 13:05:29

Alaattin Kemal

Ali hocama katarakt ameliyatı oldum iyi ki olmuşum herkese xok tesekkur ediyorum

2023-09-05 13:01:38

Yetkin Hak

ALİ beye muayene olduk ve gözlerimde katarakt olduğunu söyledi aynı gün iki göz ameliyat oldum bugün kontrolüm yapıldı gormelerim harika kendisine teşekkür ediyorum eşimde muayene olucak bugün herkese tavsiye ediyorum

2023-08-29 15:26:25

Kamber Türk

Ankasu gözü yıllardır göz muayenemiz için tercih ederiz hanım ve ben Ali beye katarakt ameliyatı olduk hocamızın bilgisi tecrübesi mükemmel kendisine çok teşekkür ederiz ameliyatımiz ağrısız ve en hızlı şekilde gerceklesti

2023-06-23 11:59:23

Nurettin Duran

Dün katarakt ameliyatı oldum. Dr.Ali suveren yaptı. Bugün çok güzel görüyorum 20 metre önümü göremezken şimdi çok iyiyim çalışanlarda dahil olmak üzere herkese teşekkür ediyorum

2023-05-29 16:42:15

Faruk Duran

Doktor Ali beye puslu görme şikayeti ile muayene için başvurdum muayene sol gözümde katarak olduğunu tespit etti ve aynı gün operasyon oldum sonuclardan çok memnunum teşekkür ederim

Whatsapp
Tıkla Ara