Randevu Hattı

0312 316 43 43

Bize Yazın

info@ankasugoz.com

Akıllı Lens

Akıllı Lens

Akıllı lens olarak bilinen trifokal lensler, üç odaklı lenslere verilen isimdir. 

Akıllı Lens Nedir?

Akıllı lens operasyonu, genellikle 40 yaş üstü uzak ve yakın problemleri yaşayan veya katarakt ameliyatı olmak isteyen kişiler için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Trifokal lensler, tasarımına bağlı olarak yakın-uzak ve orta mesafe diyebileceğimiz odaklama özelliğine sahip merceklerdir. Hastaların göz tedavisinde akıllı lens kullanıldığında tedavi sonrası gözlük kullanma gereksinimi olmaz, kitap okuyabilir ya da uzaktaki yazıları rahatlıkla görebilirler. Çünkü bu lensler görüş bozukluklarını her açıdan düzeltmeye izin vererek görüşü mümkün olduğu kadar doğal hale getirmektedir. Trifokal lensler, günümüzün en gelişmiş göz içi lens teknolojisidir. Yakın, orta ve uzak mesafeler için kesintisiz ve net bir görüş sağladığı için hayat kalitesini olumlu yönde etkiler. Ameliyat ile takılan akıllı lensler ömür boyu göz içinde kalır. Yani hastaların takıp çıkarttıkları kontakt lens gibi bir lens değildir. Hekim tarafından gözün içine yerleştirilir. Lensin alerji yapması veya doku tarafından kabul edilmemesi mümkün değildir.

Akıllı Lens Kimlere Uygulanabilir?

Akıllı lensler, göz içindeki doğal merceğin çeşitli nedenlerle berraklığını yitirmesi ya da fonksiyonel çalışamaması durumunda kullanılmaktadır. En önemli kullanım alanı katarakt rahatsızlığıdır. Katarakt tedavisi, berraklığını kaybetmiş göz lensinin kapsülünden çıkarılarak yerine suni lens takılması prensibine dayanır. Uzak görme bozukluğu lazerle düzeltilemeyen yada uzak ve yakın için gözlük kullanmak istemeyen 40 yaş üstü kişilere de refraktif amaçlı takılmaktadır. 35-40 yaşından daha genç olanlarda ise göz numarası eğer lazerle düzeltilemeyecek kadar çok yüksekse de Akıllı lens tedavisine başvurulabilmektedir. Daha önce göz lazer operasyonu geçirmiş kişiler de, eğer göz içi lenslerindeki deformasyon nedeniyle görme azalması, uzağı veya yakını görememe sorunu yaşıyorlarsa trifokal lensleri tercih edebilirler.

Akıllı Lens Uygulamasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Akıllı lens operasyonunda fako yöntemiyle uygulanan katarakt ameliyatındaki yöntemin aynısı uygulanmaktadır. Üç odaklı göz içi lens (Akıllı Lens), doğal göz merceğinin yerine göze yerleştirilir. Ameliyat öncesinde yapılan çeşitli tetkikler ve hastanın operasyona uygunluğu ve uygun hasta için uygun tedavi önem arz etmektedir. Akıllı lens kullanımındaki amaç, hastanın tüm mesafeleri optimum kalitede görmesini sağlamak olduğu için göz yapısı titizlikle analiz edilmelidir.

Mercek seçimi ve doğru uygulanması, bu cerrahinin en önemli tarafıdır. Hastanın gözüne uygulanacak lensin tipi, derecesi, göze nasıl bir açıyla yerleştirileceği, yapılan ölçümlere göre lens numarasının (hem astigmat hem uzak ve yakını düzeltebilecek) tam tespit edilmesi önemli ve deneyim isteyen bir uygulamadır.

Akıllı Lens Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Akıllı lens operasyonunda fako yöntemiyle uygulanan katarakt ameliyatındaki yöntemin aynısı uygulanmaktadır. Göz damla ile uyuşturulup 4-5 dakikalık bir operasyon ile gerçekleştirilir. Üç odaklı göz içi lens (Akıllı Lens), doğal göz merceğinin yerine göze yerleştirilir. Ağrı ve acı hissedilmemektedir. Ameliyat sonrası yaklaşık 3-4 hafta kadar hekiminiz tarafından verilen damlalar kullanılarak gözün korunması sağlanır. Ameliyatın ertesi günü “Gözlüksüz” yeni ve konforlu bir görüş ile günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

Akıllı Lens Herkese Uygulanabilir mi ?

Glokom, diyabetik retinopati, diyabetik maküla ödemi veya maküler dejenerasyon gibi göz hastalıklarından muzdaripseniz, bifokal veya trifokal lensler için uygun bir aday olmayabilirsiniz. Bu hastalıklar, erken dönemlerde bile göz içi lens tedavisine uyumsuz olabilir. Bu durumda  doktorunuz ile konuyu görüşmeniz en doğrusudur.

Yorumlar (1)

2023-02-20 15:40:38

Ali aykan

Akıllı yakın uzak lens ne kadar tutar fiyatıWhatsapp
Tıkla Ara