Akıllı Lens

Randevu Hattı

0312 316 43 43

Bize Yazın

info@ankasugoz.com

Akıllı Lens

Akıllı Lens

Akıllı Lens Nedir?
Göz içinde doğuştan mevcut olan lens çıkarılıp yerine implant gibi takılan ve uzak-yakın mesafeyi odaklayarak görmemizi sağlayan merceklerdir. Hastaların göz tedavisinde akıllı lens kullanıldığında tedavi sonrası gözlük kullanma gereksinimi olmaz, kitap okuyabilir ya da uzaktaki yazıları rahatlıkla görebilirler. Çünkü bu lensler görüş bozukluklarını her açıdan düzeltmeye izin vererek görüşü mümkün olduğu kadar doğal hale getirmektedir.

Akıllı merceğin ömrü ne kadardır?
Ameliyat ile takılan akıllı lensler ömür boyu göz içinde kalır. Yani hastaların takıp çıkarttıkları kontakt lens gibi bir lens değildir. Hekim tarafından gözün içine yerleştirilir ve ömür boyu göz içinde kalır. Değişimi riskli olduğundan genellikle mümkün değildir.

Akıllı lens çeşitleri nelerdir?
Katarakt ameliyatlarında standart olarak düz mercekler takılmaktadır. Düz mercekler tek odaklı olduğundan sadece uzağı net gösterirler. Yakını görmek için yakın gözlüğü kullanımı gerektirmektedir. Düz mercek takılan katarakt ameliyatı sonrası hastalar gözlükten kurtulamamktadır.
Akıllı lenslerin (multifokal veya bifokal) lensler düz tek odaklı lenslerden farklı olarak üzerinde uzağı ve yakını odaklamayı sağlayan halkalar bulunmaktır. Bu halkalar sayesinde uzağı ve yakını görmek mümkün olmaktadır. Hastalar ömür boyunca gözlükten kurtulabilmektedir.
Son dönemde yaygınlaşan diğer bir lens çeşidi ise trifokal lenslerdir. Trifokal lensler bifokal (iki odaklı) lenslerden farklı olarak uzak ve yakın görme yanında, bilgisayar kullanımı gibi orta mesafeyi de net görmemizi sağlamaktadır. Trifokal lensler, günümüzün en gelişmiş göz içi lens teknolojisidir. Yakın, orta ve uzak mesafeler için kesintisiz ve net bir görüş sağladığı için hayat kalitesini olumlu yönde etkiler.

Gözdeki düz mercek çıkarılıp akıllı mercek takılabilirmi?
Daha öncesinde takılan düz mercekleri gözden çıkarmak riskli olduğundan lens değişimi genellikle mümkün olmamaktadır. Katarakt teşhisi koyulup ameliyat kararı verildiğinde bu sebepten dolayı iyi karar vermek gerekmektedir.

Akıllı mercek takıldıktan sonra değiştirilebilinir mi?
Akıllı mercek takıldıktan sonra göz içine yerleşmektedir. Bu yerleşme yaklaşık 7-10 günde tamamlanmaktadır. Bu süre zarfında nadiren gerekli durumlarda değişim yapılabilmektedir. Bu süre geçtikten sonra ise değişim büyük oranda mümkün olmamaktadır.

Kimler Akıllı lens ameliyatına uygundur?
Akıllı lens operasyonu, genellikle 40 yaş üstü uzak ve yakın problemleri yaşayan veya katarakt ameliyatı olması gereken kişiler için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ayrıca göz numarası eğer lazerle düzeltilemeyecek kadar çok yüksekse de Akıllı lens tedavisine başvurulabilmektedir. Ancak kesin uygunluk detaylı göz muayenesi, hastanın mesleği ve beklentileri değerlendirildikten sonra karar verilmektedir.

Akıllı mercek sonrası göz numarası değişirmi?
Akıllı mercek ameliyatı sonrası göz ile ilgili başka bir hastalık veya travma olmadığı sürece göz numarasında değişim olmamaktadır. Ömür boyu göz numarası sabit kalmaktadır.


Akıllı Lens Uygulamasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Akıllı lens operasyonunda fako yöntemiyle uygulanan katarakt ameliyatındaki yöntemin aynısı uygulanmaktadır. Multifokal yada Üç odaklı göz içi lens (Akıllı Lens), doğal göz merceğinin yerine göze yerleştirilir. Ameliyat öncesinde yapılan çeşitli tetkikler ve hastanın operasyona uygunluğu ve uygun hasta için uygun tedavi önem arz etmektedir. Akıllı lens kullanımındaki amaç, hastanın tüm mesafeleri optimum kalitede görmesini sağlamak olduğu için göz yapısı titizlikle analiz edilmelidir.
Mercek seçimi ve doğru uygulanması, bu cerrahinin en önemli tarafıdır. Hastanın gözüne uygulanacak lensin tipi, derecesi, göze nasıl bir açıyla yerleştirileceği, yapılan ölçümlere göre lens numarasının (hem astigmat hem uzak ve yakını düzeltebilecek) tam tespit edilmesi önemli ve deneyim isteyen bir uygulamadır.
Uygun olmayan gözlerde akilli lens kullanılırsa kalıcı yan etkiler oluşabilir. Görme zayıflığı, ışık parlamaları, gece göz kamaşması ve benzeri kalıcı sorunlar meydana gelebilir. Miyopi olan hastalarda katarakt yoksa akıllı lens uygulamasında çok dikkatli olunmalıdır. Hipermetropisi olan hastalarda memnuniyet oranı çok daha yüksektir. Detaylı muayeneniz sonrasında doktorlarımız size en doğru bilgiyi verecektir.
 
Akıllı Lens Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?
Akıllı lens operasyonunda fako yöntemiyle uygulanan katarakt ameliyatındaki yöntemin aynısı uygulanmaktadır. Göz damla ile uyuşturulup 4-5 dakikalık bir operasyon ile gerçekleştirilir. Göz içinde doğuştan mevcut olan lensiniz alındıktan sonra üç odaklı göz içi lens (Akıllı Lens), doğal göz merceğinin yerine göze yerleştirilir. Ağrı ve acı hissedilmemektedir. Ameliyat sonrası yaklaşık 3-4 hafta kadar hekiminiz tarafından verilen damlalar kullanılarak gözün korunması sağlanır.

Akıllı mercekte görme ne zaman netleşir?
Ameliyattan sonra ilk gün bulanık görmek tamamen normaldir. Ameliyatın ertesi günü “Gözlüksüz” yeni ve konforlu bir görüş ile günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

Akıllı Lens Herkese Uygulanabilir mi ?
Glokom, diyabetik retinopati, diyabetik maküla ödemi veya maküler dejenerasyon gibi göz hastalıklarından muzdaripseniz, ciddi göz kuruluğunuz varsa, bifokal veya trifokal lensler için uygun bir aday olmayabilirsiniz. Bu hastalıklar, erken dönemlerde bile göz içi lens tedavisine uyumsuz olabilir. Bu durumda doktorunuz ile konuyu görüşmeniz en doğrusudur.

Akıllı lens 2023 fiyatları nedir?
Piyasada bir çok marka ve özellikte (multifokal, trifokal, edof ) akıllı lens bulunduğundan net bir fiyat telaffuz etmek mümkün değildir. Akıllı lens fiyatı, detaylı muayeneniz sonrasında doktorunuzun size en uygun olan lens çeşidine karar verildikten sonra netleşecektir.  Daha detaylı bilgiyi WHATSAPP hattımızdan alabilirsiniz…
 

Yorumlar (10)

2024-03-03 15:58:59

Murat Kabak

Öncelikle hastane çalışanlarına teşekkür ediyorum. Ameliyat öncesi her konuda yardımcı oldular. Dün ameliyat oldum. Bugün etrafımda ki her şey oldukça net, canlı göründü. İlk gün ama çok memnun kaldım. Ali hocama da teşekkür ediyorum. Teşekkürler Ankasu Ailesi.

2023-08-17 11:32:06

Emine Öztürk

Hem temizlik hijyen açısından hem karşılama açısından memnun kaldım guler yüzlü ekip. İki gözümden akilli mercek operasyonu oldum gayet memnun kaldım tavsiye ederim herkese

2023-08-11 19:39:00

Hasan yandimata

Ali hocam sen süpersin çok teşekkür ederim ellerine sağlık

2023-08-11 19:39:00

Hasan yandimata

Ali hocam sen süpersin çok teşekkür ederim ellerine sağlık

2023-08-11 19:38:13

Hasan yandimata

Ali hocam sen süpersin çok teşekkür ederim ellerine sağlık

2023-08-04 17:29:34

Derya

Annemizi akıllı mercek ameliyatı yaptırdık Ali hocamıza teşekkür ediyoruz

2023-07-27 16:40:13

Sevgi DEMİRKOL

Ankasu gözde doktor ali beye akıllı lens ameliyatı oldum iki saat içinde herşey netti kibine ve kendisine teşekkür ediyorum

2023-05-16 15:32:33

Hatice Karagöz

kliniğinizde akıllı mercek operasyonu oldum ameliyatımı ali hoca yaptı ellerine sağlık bugun 2. günüm cok memnunum yakın uzak görmek harika herkeze tavsiye ediyorum

2023-05-10 10:22:21

Riza Kilic

Dun kliniginizde akilli mercek taktirdim. Almanyadan geldim. Cok tesekkur ederiz. Ali hocamizin eline saglik

2023-04-28 15:17:13

Hakan Şahbaz

Ankasu göz hastanesinde akıllı mercek ameliyatı oldum göremelerde eskiye göre netlik çok fazla çok memnun kaldım. Ankasu ailesi ve aile hocaya teşekkürler.

Whatsapp
Tıkla Ara